YABAN MERSİNİ

Yöresel Adları:Yaban Mersini, Çobanüzümü, Çalı çileği, Gara gilik, Kuş üzümü, Lifora, Yayla liforu, Yayla likapası, Yer ligarbası, Yer liforu
Latince İsmi: Vaccinium myrtillus L.
Familyası: Ericaceae
İngilizce İsmi: Bilberry
Almanca İsmi: Heidelbeer
Fransızca İsmi: Myrtille
Kullanılan Kısmı: Yaprakları (Myrtilli folium)

Yayılışı: Güney ve Orta Avrupa ile Kuzey Anadolu’da yetişmektedir.

Etken Bileşikleri: Kateşin tanenler % 1-7 (oligomerik proantosiyanidin), Flavonoitler (avikularin, hiperosit), İridoit monoterpenler (asperulosit, monoterpein), Kafeik asit türevleri (klorojenik asit), Fenolik asitler (salisilik asit, gentisik asit), Kinolizidin alkaloitleri (mirtin, epimirtin) Vaccinium myrrtillusV. vitis’in hibritinde arbutin taşımaktadır.

Etki ve Kullanılışı: Yaban mersini yaprağı damar rahatsızlıklarında (kapiller kuvvetlendirici ve agregasyonu engelleyici), antidiabetik olarak, kateşin tanenden dolayı astrenjan olarak antidiyaretik durumlarında kullanılır.
Ayrıca böbrek ve idrar yolları, gut, hemoroit ve artritis rahatsızlıklarında kullanımı bilinmektedir. Haricen ağız ve boğaz mukozası, göz, yanık ve cilt enflamasyonlarında kullanılmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda antioksidan (oligomerik proantosianidin) maddeler taşıdığı görülmüştür.

Kontrendikasyonları: Bilinen bir kontrendikasyonu yok.

Yan Etkiler: Dozaja dikkat edilmesi gerekmektedir, yüksek dozlarda toksik etki gösterebilir.
Başka İlaçlarla Etkileşimi: Bilinen bir etkileşim yok.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı: Bilinen bir kısıtlama yok.

Kulanım Önerisi: Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, Dahilen;3 g drog/gün. Çay: Günde 2-3 defa 1 çay kaşığı (1 g) drog kaynar suya (150 ml) ilave edilir 5 dk bekletilir, süzülür.