TIBBİ NANE

Yöresel Adları:Tıbbi Nane, Bahçe nanesi, Kara nane, Biberi nane, Fülfüli nane, İngiliz nanesi,
Misk nanesi
Latince İsmi: Mentha x piperita L.
Familyası: Lamiaceae
İngilizce İsmi: Peppermint
Almanca İsmi: Pfefferminz
Fransızca İsmi: Menthe poivrée

Kullanılan Kısmı: Yaprakları (Menthae piperitae folium) EUROPEAN PHARMACOPOEIA 5,0

Yayılışı: Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da özellikle uçucu yağı için kültürü yapılmaktadır. Türkiye`de bahçelerde yetiştirilen bu bitkinin Adana`da küçük çapta kültürüne’de başlanmıştır. Avrupa ve Asya’da yayılış gösteren Mentha piperita 20. yy başlarında Alman göçmenler tarafından Amerika kıtasına taşınmış ve burada geniş yayılış alanları bulmuştur.
Türkiye’de M. pulegium (yarpuz), M. arvensis (kır nanesi), M.aquatica (su nanesi), M. rotundifolia (M. suaveolens), M. longifoliaM. spicata ve M. nigricans türleri yetişmektedir. Nane olarak da genellikle M. longifolia veya M. rotundifolia türlerinin kültürü yapılarak kullanılmaktadır. Mentha piperitaM. aquatica ile M. Viridis ’in melezidir ve bir kültür bitkisidir.

Etken Bileşikleri: Yapraklar %0.8-4 oranında uçucu yağ, flavonlar, rosmarinik asit, kafeik, klorojenik asit ve triterpenik maddeler taşımaktadır. Uçucu yağ %30–55 mentol, %14–32 menton, %3–5 mentil asetat, %2,5-3,5 neomentol, %2-3 izomenton, %2-7 mentofuran daha az miktarlarda limonen, pulegon, α-pinen, β-pinen taşımaktadır. Uçucu yağ miktarı ve bileşenleri yetiştirilen ırka ve yetişme koşullarına göre değişiklikler göstermektedir.

Etki ve Kullanılışı: Komisyon E düz kaslar üzerindeki antispazmodik, karminatif, kolagog etkisini onaylamıştır. BHC da karminatif, spazmolitik ve koleretik etkisini onaylamıştır.
Yaprakların taşıdığı uçucu yağdaki mentolden dolayı antibakteriyel, spazm giderici ve safra salgısını arttırdığı bilinmektedir. Spazm giderici etki özellikle mide-bağırsak sistemi üzerinde belirgindir; mide bulantısına karşı ve diğer mide şikâyetlerinde, akut ve kronik gastrit’de kullanımı bilinmektedir. Bronş salgısını arttırıcı, gaz söktürücü ve koku verici olarak kullanılmaktadır.
Türkiye’de Mentha türleri baharat olarak yaygın kullanım alanına sahiptir.

Kontrendikasyonları: Safra kesesi taşı rahatsızlığı olanlar doktora danışılmadan kullanmamalıdır.

Yan Etkiler: Nadir de olsa bazı bünyelerde mentol’den dolayı alerjiye sebep olabilir.

Başka İlaçlarla Etkileşimi: Bilinen bir etkileşim yok.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı: Bilinen bir kısıtlama yok.

Kulanım Önerisi: Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, Dahilen; 3-6 g kesilmiş yaprak drog/gün. Çay: Günde 2-3 defa 2 çay kaşığı (2g) drog kaynar suya (150 ml) ilave edilir 10-15 dk bekletilir, süzülür.
Ülkemizde: %4-5 lik infüzyonu sabah akşam birer bardak alınır.