SİNİRLİ OT

Yöresel Adları:Sinirliot, Daryapraklı sinirliot, Yılandili, Yılan otu, Beşdamar otu, Yara otu
Latince İsmi: Plantago lanceolata L.
Familyası: Plantaginaceae
İngilizce İsmi: Ribwort Plantain
Almanca İsmi: Spitzwegerich
Fransızca İsmi: Plantain

Kullanılan Kısmı: Yaprakları (Plantaginis lanceolatae folium)

Yayılışı: Avrupa, Kanada, Pasifik sahillerinde bulunur, yurdumuzda yaygındır.

Etken Bileşikleri: İridoit monoterpenler %2-3 (okubin (rinantin), katalpol, asperulozit), Musilaj %2-6 (glikomannas, arabinogalaktan, ramnogalakturonan), Kafeik asit esterleri (klorojenik asit, neoklorojenik asit, akteosit). Flavonoitler (apigenin, luteolin, skutellarein), Hidroksikumarin (eskuletin), %6 Tanen, Silisilik asit, Saponin taşımaktadır.

Etki ve Kullanılışı: Drog bir hazır çay olan Bronchostad® antitussif çayı gibi çok sayıda antitussif ve ekspektoran çayların terkibine girmektedir.
Sinirli ot, müsilaj ve tanenden dolayı üst solunum yolları tahrişlerinde, ağız ve boğaz mukozası iltihaplarına iyi geldiği bilinmektedir. Antitussif, ekspektoran ve bronkospazmolitik olarak kullanımı bilinmektedir. Haricen olarak emoliyen, kaşıntı giderici ve iltihaplı şişliklerde kullanılmaktadır. Okubigenin’den (hidroliz olmuş okubin) dolayı antimikrobiyal etkisi bilinmektedir. Diüretik ve antihemorajik etkisnden dolayı kullanılmaktadır. İridoit monoterpenler ile yüksek miktarda klorojenik ve neoklorojenik asit taşıması nedeniyle antienflamatuar ve yara iyi edici özelliği bilinmektedir. Astrenjan özelliği nedeniyle hemoroit, kesik ve ishalde kullanılmaktadır. Klinik deneylerde kronik bronşit tedavisinde pozitif sonuçlar gözlenmiştir.

Kontrendikasyonları: Bilinen bir kontrendikasyonu yok.

Yan Etkiler: Bilinen bir yan etki yok.

Başka İlaçlarla Etkileşimi: Bilinen bir etkileşim yok.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı: Bilinen bir kısıtlama yok.

Kulanım Önerisi: Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, Dahilen; 3-6 g drog/gün. Çay: Günde 3 defa 2 çay kaşığı (3g) drog kaynar suya (150 ml) ilave edilir 10 dk bekletilir, süzülerek kullanımı önerilmektedir.