SİMSİFUGA

Diğer İsimleri:Simsifuga, Karayılan kökü, Fare otu, Siyah yılankökü, Tahtabiti otu
Latince İsmi: Cimicifuga racemosa (L.) Nutt.
Familyası: Ranunculaceae
İngilizce İsmi: Black Cohosh
Almanca İsmi: Traubensilberkerze
Fransızca İsmi: Actée à grappes noires

Kullanılan Kısmı: Kökleri (Cimicifugae racemosae rhizoma)

Yayılışı: Vatanı Kuzeydoğu Amerika’dır. Türkiye’de yetişmez.

Etken Bileşikleri: Triterpen glikozitleri (Aktein, 27-deoksiaktein, simifugasit), Kinolizidin alkaloitleri (kitisin, metilkitisin), Tanen, Uçucu yağ, Alkaloitler, Izoflavon (formononetin) taşımaktadır.

Etki Ve Kullanılışı: Kohoş kökü Kuzey Amerika’nın doğu bölgelerinde doğal olarak yetişir. Amerika yerlileri kökleri genel hastalıklar, böbrek hastalıkları, sıtma, romatizma, boğaz anjini, kadınlarda adet bozuklukları ve doğumda kullanırlar. Formononetine dayanan östrojen benzeri hormonal aktiviteye sahiptir. Östrojen reseptörlerine bağlanır. Aktein’den dolayı periferik vazodilatasiyona neden olarak periferik kan akımını arttırmaktadır. Kadınlarda reprodüktif sistem üzerinde etkili bir rölaksan ve hormonal düzenleyici olarak kullanılmaktadır. Özellikle menopoz dönemlerindeki sıcaklık basması, ter boşalması gibi şikâyetlerde sıkıntıların giderici etkileri bilinmektedir. Adale romatizması ve romatoit artrit vakalarında kullanılmaktadır. Gecikmiş ve ağrılı adet dönemlerinde over ve uterus kramplarının gidermesinde kullanımı bilinmektedir. Kadınlarda ayrıca seks hormonlarının dengesinin sağlanmasında ve normal hormon aktivitesinin yeniden kazanılmasında kullanılmaktadır.

Kontrendikasyonları: Bilinen bir kontrendikasyonu yok.

Yan Etkiler: Bilinen bir yan etki yok. Tedavi dozu aşılmamalıdır. Aşıldığında bulantı, kusma, görme ve sinirsel bozukluklara neden olabilir, 6 aylık bir kür halinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Bununla beraber hekim gözetiminde daha uzun da kullanılabilir.

Başka İlaçlarla Etkileşimi: Bilinen bir etkileşim yok.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı: Emzirme dönemlerinde alınması sakıncalı olabilir.

Kulanım Önerisi: Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, Dahilen; 0.3-2 g drog/gün. Çay: Günde 2 defa 1 çay kaşığı (1g) drog kaynar suya (150 ml) ilave edilir 10 dk bekletilir, süzülür.