RHOOİBOS

LATİNCE ADI: Aspalathus linearis
İNGİLİZCE: Rooibos çay
FAMİLYA: Fabaceae
KULLANILAN KISMI: Yaprak ve ince dallar.

İÇERDİĞİ ETKEN MADDELER: Rooibos, kafein ve,siyah çay aksine (Camellia sinensis), demir emilimini engelleyebilir tanen içermez.Rooibos flavonoidler, polifenoller ve fenolik asitler (aspalathin, (+)-kateşin, isoquercitrin, luteolin, quercetin, rutin, kafeik asit, ferulik asit ve vanilik asit dahil) bakımından zengindir.Polifenol aspalathin Rooibos a özgüdür.Oligosakkaritler, polisakkaritler ve mineraller çeşitleri içerir.

FARMAKOLOJİK ETKİLERİ:
Rooibos çay sıfır kafein içeriği ve düşük tanen içeriğini ile ünlenmiştir.
ANTİOKSİDAN:Güçlü antioksidan özelliği tam olarak belirlenmesede klinik çalışmalarda süperoksit dismutaz (SOD)enzimi üzerinden olduğu düşünülmektedir.
ANTİ LİPİDEMİK: lipid peroksidasyonu, LDL-kolesterol, trigliseridler ve kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, HDL kolesterol seviyelerinde artışa anlamlı bir azalma ile sonuçlandıgı da belirtilmiştir.
ANTİDİABETİK : Japonya`da A 2009 çalışma aspalathin tip 2 diyabetlifarelerdekas hücrelerinin glukoz alımını (ve böylece normal kan şekeri düzeylerini korumak için yardımcı) geliştirmek için yardımcı olduğu,Aspalathin insülin salgılamaya pankreas b eta-hücreleri uyarır ve bu hayvanlarda bozulmuş glukoz toleransı geliştirmeye yardımcı olur.
ANTİSEKRETUAR-SPASMOLİTİK: K (ATP)-kanal aktivasyon ve zayıf Ca (+ +) antagonisti mekanizmaların bir kombinasyonu ile hiperaktif gastrointestinal bozukluklarda etkilirdir.
ANTİİNFLAMATUAR: COX-2 olarak inflamasyon üretmek için sorumlu olan bir enzim aktivitesini engeller.
BRONKODİLATOR-HİPOTANSİF: Düşük K (+) bağlı trakea ve aort kasılmaları K (ATP)-kanal aktivasyonu ile bronkodilatör, kas gevşetici ,kan basıncını düşürücü etkileri bilinmektedir.
BUNLARIN YANI SIRA YAPILAN KLİNİK ÇALIŞMALARDA: diyabetik vasküler komplikasyonların önlenmesi, kardiyovasküler sistem ve diabete bağlı oküler (göz) membren sağlığını korunması,kanserin önlenmesi ,ve çeşitli cilt problerinin engellenmesinne yardımcı olarak asağdaki klinik çalışma örneklerinde belirtilmiştir.

KULLANIM ALANLARI:
Alerjik dermatit, alerji, antioksidan, astım, kanser, kolik, pişik, sindirim problemleri, egzama, baş ağrısı, hepatoprotection (karaciğer hastalığında), HIV / AIDS, hipertansiyon (yüksek tansiyon), enfeksiyonlar, uykusuzluk, böbrek taşı, sinirlilik, vasküler bozukluklar (damar hastalıkları, diyabet önleme).Koruyucu ve rejeneratif özellikleri yaşlanma sürecini yavaşlatır (özellikle beyin fonksiyonu ile ilgili) ve uzun süre kişinin genç bir görünüm kazanmasını sağlar.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:
Rooibos sıradan çay gibi aynı şekilde hazırlanır ve tüketilmektedir.Önerilen günde 3 fincan dır.
350 mg rooibos ekstresi içeren kapsulden günde 1 veya 2 kez

UYARI VE ÖNLEMLER:
Gebelik veya emzirme döneminde yeterli çalışma olmadığı için kullanmayın.