REZENE

Yöresel Adları:Rezene, Raziyane, Rezdane, Rezdene, Sincibil, Sincilip, Cuhur, Çumra, Şumra, Arapsaçı, İrziyan, Mayana
Latince İsmi: Foeniculum vulgare Miller ssp. vulgare var.dulce (Miller) Thellung.
Familyası: Apiaceae
İngilizce İsmi: Fennel
Almanca İsmi: Fenchel
Fransızca İsmi: Fenouil
Kullanılan Kısmı: Olgun meyveleri (Foeniculi dulcis fructus)

Yayılışı: Vatanı Akdeniz ülkeleridir, Türkiye’de yaygın olarak yetişmektedir, Ege ve Akdeniz bölgesinde kültürü yapılmaktadır.

Etken Bileşikleri: Meyveler sabit yağ ve uçucu yağ (% 3-7) taşımaktadır. Uçucu yağıda (Trans-anetol, fenkon, estragol, α-pinen, kamfen, p-simen, mirsen, limonen, terpinol), Hidroksikumarinler (umbelliferon, skopoletin), Piranokumarinler, Flavonoitler taşımaktadır.

Etki ve Kullanılışı:
Komisyon E, rezene tohumlarının, gastrointestinal sistemi harekete geçirdiği ve yüksek konsantrasyonlarda antispazmodik gibi etki ettiğini rapor etmiştir. Deneylerde anetol ve fenkon’un solunum sisteminde sekretolitik etkili olduğu, kurbağa’da sulu rezene ekstresinin kirpiksi epitelin mukosilari aktiviteyi artırdığı görülmüştür.
Bronş mukozası üzerinde ekspektoran olarak etki ettiği bilinmektedir. Solunum yolları ve hazımla ilgili rahatsızlıklarda, baş dönmesi, damar tıkanıklığı, mide ve barsak gazları için kullanılmaktadır. Böbrek ve mesane taşlarını düşürücü, iltihapları kurutucu, bitki çayları ile kurt düşürücü, sinir yatıştırıcı ve vücudu kuvvetlendirici drog karışımlarının terkibinde yer aldığı bilinmektedir
Rezene ayrıca, bağırsak motilitesini arttırıcı ve antispazmodik etkileri bilinmektedir.
Ülkemizde midevi, gaz söktürücü ve süt arttırıcı etkilerinden dolayı kullanılmaktadır.

Kontrendikasyonları: Bilinen bir kontrendikasyonu yok.

Yan Etkiler: Nadir de olsa bazı bünyelerde anetol’den dolayı alerjiye sebep olabilmektedir.

Başka İlaçlarla Etkileşimi: Bilinen bir etkileşim yok.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı: Bilinen bir kısıtlama yok.

Kulanım Önerisi: Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, Dahilen; 5-7 g drog/gün. Çay: Günde birçok defa 1 çay kaşığı (1.5 g) drog (taze ezilmiş olmalı) kaynar suya (150 ml) ilave edilir 5 dk bekletilir, süzülür.