MAYIS PAPATYASI

Yöresel Adları:Mayıs Papatyası, Adi papatya, Tıbbi papatya, Babunç
Latince İsmi: Matricaria recutita L. (Syn. Chamomilla recutita (L.) Rauschert )
Familyası: Asteraceae
İngilizce İsmi: Chamomile
Almanca İsmi: Kamille
Fransızca İsmi: Chamomille

Kullanılan Kısmı: Mayıs papatyasının kapitulumları (Marticarie flos) EUROPEAN PHARMACOPOEIA 5,0

Yayılışı: Bitki batı ve doğu Avrupa`da tabii ve kültür bitkisi olarak bulunmakta, Türkiye`de doğal olarak çok yaygındır, 3 varyetesi bulunur; var. chamomilla, var. recutita ve var. pappulosa .

Etken Bileşikleri: Uçucu yağ % 04-1,5 (kamazulen, (-)-α- bisabolol (levomenol), bisabolol oksit A, bisabolol oksit B, bisabololon oksit A, β-trans-farnesen, kamazulen, spatulenol), Seskiterpen laktonlar (matrisin, matrikarin), Flavon glikozitleri (luteolin, apigenin-7O-glikozit, apigenin glikozit asetat), Hidroksikumarinler (umbelliferon, herniarin), Müsilaj (fruktan) taşımaktadır.
Not: Kamazulen doğal bir bileşik değildir, bitkideki seskiterpen laktonların distilasyon sırasında bozulmasıyla oluşup uçucu yağa geçer ve ona mavi rengini verir.

Etki ve Kullanılışı: Papatya eski çağlardan beri tıp belgelerinde yer alan ve eski Mısır, Yunan ve Roma tıbbında önemli yeri olan bir bitkidir. İsmi Yunanca “chamos”(yer) ve “melos” (elma)’dan gelmektedir. Bitkinin tanımına Hipokrat, Dioskorides ve Galen’in yazılarında rastlanmıştır. 30 yılı aşkın süredir yapılmakta olan bilimsel araştırmalar geleneksel kullanımını doğrulamaktadır. ABD’de papatyanın ilk kültürü Alman göçmenler tarafından yapılmıştır. Bugün, bitki pek çok ulusal farmakope’de (Avusturya, Mısır, Fransa, Almanya, Macaristan, İtalya, Hollanda, İsviçre, Rusya) kayıtlıdır.
Kamazulen, dolayısıyla antiflojistik, bisabolol türevleri spazmolitik ve antibakteriyel etkileri bilinmektedir. Flavonlar spazmolitik etkiyi arttırmaktadır. Dahilen; Mide-barsak sistemi iltihaplı hastalıkları ve solunum yolları rahatsızlıklarında; Öksürük, gaz, uykusuzluk, bronşit, yüksek ateş, ağız ve boğaz rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Haricen; Deri ve mukoza iltihaplarında, pulputis, gingivitis ve solunum yolları iltihabında tahrişleri giderici olarak kullanılır. Alman Standart Ruhsatında ise sindirim sistemi hastalıkları ile ağız, boğaz ve üst solunum yolları mukozasındaki tahrişlerde endike olduğu yazılıdır.

Kontrendikasyonları: Bilinen bir kontrendikasyonu yok.

Yan Etkiler: Bilinen bir yan etki yok.

Başka İlaçlarla Etkileşimi: Bilinen bir etkileşim yok.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı: Bilinen bir kısıtlama yok.

Kulanım Önerisi: Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, Dahilen; 10-12 g drog/gün. Çay: Günde 3-4 defa 1 çorba kaşığı (2-3 g) drog kaynar suya (150 ml) ilave edilir 10 dk bekletilir, süzülür. Gargara olarak’da aynı şekilde hazırlanan çay her seferinde taze hazırlamak şartıyla kullanılabilir.
Haricen Kullanımda; 10 g drog için 1 L sıcak su kullanılır.
Banyo katkısı: 10 litre sıcak suya 50 g.
Karıştırma: Türkiye’de en fazla karıştırılan droglardan biridir, aktarlarda hemen hemen hakiki papatya bulmak imkânsızdır, zira Mayıs papatyası kuruduğu zaman kolaylıkla dağılıp parçalanabilir. Genellikle aktarlarda Anthemis chia, (Beyaz papatya, Eşek papatyası, Margarit çiçeği veya Margarita) satılmaktadır.