ÇUHA ÇİÇEĞİ

Yöresel Adları:Çuha Çiçeği, Tıbbi nergis, Çoban çiçeği, Sarı çiçek, Tutya
Latince İsmi: Primula veris L. ve P. elatior (L.) Hill.
Familyası: Primulaceae
İngilizce İsmi: Cowslip
Almanca İsmi: Schlüsselblume
Fransızca İsmi: Primevère officinale
Kullanılan Kısmı: Çiçekleri (Primulae flos)

Yayılışı: Avrupa, Orta ve Batı Asya’nın güneşli çayır ve ışık gören orman altlarında yetişir. Türkiye’nin dışsatım ürünlerindendir.

Etken Bileşikleri: Karbonhidratlar, Flavonoitler %3 (rutin, kaemferapigenin, gosipetin, izoramnetin, kempferol, kesretin, luteolin), Fenolik glikozitler (primulaverin, primverozit), Kondense tanenler (proantosiyanidin B2), Pseudo tanenler (epikateşin, epigallokateşin), Kinonlar (primin) taşımaktadır.

Etki ve Kullanılışı: Akut ve kronik nezle ve solunum yolları rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Sedatif, antispazmodik, hipnotik, idrar söktürücü, sekretolitik ve ekspektoran etkileri bilinmektedir. Öksürük, bronşit, uykusuzluk ve sinirsel rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Eskiden halk arasında göz hastalıklarına karşı kullanılırdı.

Kontrendikasyonları: Bilinen bir kontrendikasyonu yok.

Yan Etkiler: Doz aşımında bulantı ve diyareye neden olabilir.

Başka İlaçlarla Etkileşimi: Bilinen bir etkileşim yok.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı: Bilinen bir kısıtlama yok.

Kulanım Önerisi: Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, Dahilen; Çiçek için 2-4 g drog/gün. Çay: Günde birkaç defa 2 çay kaşığı (2g) drog kaynar suya (150 ml) ilave edilir 10 dk bekletilir, süzülür. Mümkün olduğu kadar sıcakken özellikle sabah uyanınca ve gece yatmadan önce alınmalıdır .