AYNISAFA

Yöresel Adları:Aynısafa, Tıbbinergis, Aynısefa, Tıbbi öküzgözü, Nerkis, Sisi
Latince İsmi: Calendula officinalis L.
Familyası: Asteraceae
İngilizce İsmi: Calendula, Marigold
Almanca İsmi: Ringelblume
Fransızca İsmi: Souci des jardins

Kullanılan Kısmı: Çiçekleri (Calendulae flos)EUROPEAN PHARMACOPOEIA 5,0

Yayılışı: Orta, Doğu, ve Güney Avrupa’da yaygın olarak yetişir. Akdeniz ülkeleri ve Balkanlarda kültürü yapılır. Türkiye’de bahçelerde ve parklarda süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Etken Bileşikleri: %0,4 Flavonoitler (izoramnetin, kesretin), Triterpen saponinler (mono ve bisdemosidik oleanolik asit glikozitleri), Triterpen alkoller (triterpen monooler, triterpen dioler, taraksasterol), Hidroksikumarinler (skopoletin, umbelliferon, eskuletin), Suda çözünen polisakkaritler, (ramnoarabinoglaktan, arabinoglaktan), Uçucu yağında (karyofilen, menton, izomenton) taşımaktadır.

Etki ve Kullanılışı: Haricen; Egzama, akne, mantar rahatsızlıklarında, küçük yaraların tedavisinde, bazı deri hastalıklarında yumuşatıcı ve antipruritik olarak böcek sokmalarında, pişiklerde, sıyrıklarda, cilt çatlaklarında, yaygın olmayan yüzeysel yanıkların tedavisinde (güneş sonrası yanıklarda) kullanımı bilinmektedir. Ayrıca ağızdaki ve orofarinksteki yaralarda analjezik olarak, bacak ülserinde, hemoroitte, anal egzamada kullanılmaktadır. Dâhilen; oral mukoza, gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında iltihap giderici etkisinden yararlanılmaktadır. Antiseptik, antifungal, antivirütik (Herpes simplex) ve antienflamatuar etki gösterdiği bilinmektedir. Halk arasında adet kesilmesinde, boğaz iltihabı, düşük tansiyon, sarılık ve romatizmaya karşı kullanılmaktadır. Kozmetolojide ise; yumuşatıcı, sikatrizan ve nemlendirici olarak kullanılmaktadır.

Kontrendikasyonları: Bilinen bir kontrendikasyonu yok.

Yan Etkiler: Bilinen bir yan etki yok.

Başka İlaçlarla Etkileşimi: Bilinen bir etkileşim yok.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı: Bilinen bir kısıtlama yok.

Kulanım Önerisi: Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, Dahilen; 1-4 g drog/gün. Çay: Günde 3 defa, drog kaynar suya (150 ml) ilave edilerek kullanılmaktadır (BHP 83).

Haricen Kullanımda; 1-2 g drog/gün drog kaynar suya (150 ml) ilave edilir 10-15 dk bekletilir, süzülür.